Piramida żywieniowa dla zaburzeń odżywiania?
Klasyczna piramida żywieniowa, którą często uznaje się za wzór prawidłowego odżywiania, promuje jedzenie głównie żywności nieprzetworzonej.
Jednak czy wiesz, że dla osób wychodzących z zaburzeń odżywiania, stworzona została nieco inna, zmodyfikowana wersja piramidy?
Tak wygląda alternatywa klasycznej piramidy żywieniowej:
Akronim R.E.A.L to skrót od "Recovery From Eating Disorders for Life" - jest to więc schemat przeznaczony dla osób leczących się z zaburzeń odżywiania.
Jak widać jego podstawę stanowią produkty o największej odżywczości - źródła węglowodanów, białka, tłuszczu i wapnia oraz warzywa i owoce. Piramida podkreśla rolę tłuszczu w diecie, jako że jest on często ograniczany ze względu na swoją kaloryczność.
Schemat uwzględnia także produkty przyjemnościowe, równocześnie je normalizując i łamiąc kategoryzację jedzenia na "dobre" i "złe"/ "dozwolone" i "zakazane".
Na samej górze piramidy znajdują się za to produkty niskokaloryczne. Widnieją tam w ramach zwrócenia uwagi, aby nie opierać na nich diety, by nie zajmowały miejsca bardziej odżywczym produktom.
Dla osób z zaburzeniami w relacji z jedzeniem wręcz wskazane może być włączanie do diety produktów wysokokalorycznych/ przyjemnościowych/ bardziej przetworzonych, aby zmniejszyć poczucie winy czy lęk związany z ich jedzeniem.
Gdy ktoś mnie pyta "Czy x jest zdrowe?" moją odpowiedzią niestety jest "To zależy" i "Zależy dla kogo". Jedzenie czekolady u osób chorujących na anoreksję jest zdrowe. Jedzenie truskawek u osób, które mają alergie na te owoce nie jest zdrowe.
Zalecenia i zasady żywieniowe powinny być indywidualnie dostosowane do nas.
Co myślisz o takiej piramidzie?